راه اندازي مرغداري و سالن هاي پرورشي کوچک نيازمند فراهم کردن يکسري تجهيزات مرغداري مخصوصي مي باشد که بدون انها کار پرورش مي تواند با سختي هاي بسياري مواجه شود . در اين نوشته به معرفي برخي از اين موارد مي پردازيم :


آبخوري : ابخوري از جمله تجهيزات مرغداري مي باشد که جزو نيازهاي اساسي است. ابخوري ها همانطور که از نام انها برمي آيد براي ابدهي به طيور طراحي و توليد ميشوند. اين دستگاه ها داراي چند سيستم متفاوت هستند که با توجه به نياز کاربر ميتوان از انها استفاده کرد :
- ابخوري دستي : ساده ترين نوع ابخوري ها انواع ابخوري دستي در مدل ها و ظرفيت هاي مختلف مي باشد که پرکردن ان به صورت دستي بوده و کاربر بايد به صورت دوره اي اقدام به پر کردن ان کند.


- ابخوري اتوماتيک : ابخوري هاي اتوماتيک نياز به پرکردن دستي ندارد. در اين نوع از ابخوري ها اب به وسيله ي لوله هايي که به ابخوري ها متصل مي باشد وارد دستگاه شده و در صورت کم شدن اب از سطح موجود در دستگاه مجددا اب به صورت اتوماتيک در دستگاه تزريق مي شود.


- آبخوري نيپل : ابخوري نيپل جديدترين نسل از ابخوري ها مي باشد که با نوک زدن پرنده به نيپل دستگاه ، اب از دستگاه خارج ميشود. اين نوع ابخوري مصرف آب را بسيار کاهش داده و از هدر رفت ان جلوگيري ميکند.


دانخوري ها : دانخوري ها از ديگر موارد مهم مي باشند که استفاده از انها ضروري است. دانخوري ها نيز به دو نوع تقسيم بندي ميشوند :


دانخوري دستي : عمده استفاده سالن هاي پرورشي کوچک از دانخوري هاي دستي مي باشد که بايد به صورت دستي تنظيم شود. اين دانخوري ها بسته به مدل ان ممکن است داراي ميله ي تنظيم کننده براي تنظيم ميزان دان در اختيار قرار داده شده براي طيور باشند که ميتواند در مديريت تغذيه ي سالن ها نقش بسزايي ايفا کند .


دانخوري اتوماتيک : اين دانخوري ها که در خط هاي به هم پيوسته قرار داده ميشوند امکان اتصال به لوله هايي را دارند که دان در انها توسط اپراتور تزريق شده و سپس وارد دانخوري ميشود. اين کار سبب کاهش مراجعه ي کارگران به داخل سالن هاي پرورش مي شود و در نتيجه در کاهش ريسک بيماري بسيار موثر مي باشد.


سيستم تهويه : تهويه از اساسي ترين نياز هاي سالن هاي پرورشي مي باشد . داشتن تهويه ي مناسب به اين دليل اهميت بالايي دارد که طيور داراي سيستم تنفسي بسيار حساسي هستند و با کوچکترين سهل انگاري امکان ابتلا به بيماري هاي مختلف در انها وجود دارد . سيستم تهويه شامل انواع فن ، پنجره ها، دريچه ها ، ديوارهاي سلوي و . مي باشد .


سيستم گرمايشي : استفاده از سيستم گرمايشي در فصول سرد سال اامي مي باشد . انواع سيستم هاي گرمايشي با توانايي کارکرد با سوخت هاي مختلف امکان پياده سازي در سالن هاي پرورشي را دارند . از اين نمونه ها مي توان به هيترهاي اتش درون با تونايي کارکرد با گاز و گازوئيل ، هيتر هاي برقي با امکان استفاده از برق ، هيترهاي تابشي برقي يا گازي با سيستمي مدرن و . اشاره کرد .


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


کتاب معادلات دیفرانسیل جورج سیمونز پارس موبایل شعر لری پیمان اسدالهی Michelle رمان من Jan نامه ای به دخترم ساده اما قشنگ . وبلاگ کاشت مو